Czym jest choroba zwana rzeżączką

June 20, 2013 | By More

Rzeżączka  to choroba wywołana przez  przez bakterię neisseria gonorrhoeae. Na rzeżączkę chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jest uznawana za chorobę przenoszoną drogą płciową i jest jedną z najczęściej występujących zachorowań tego typu na świecie a także  Polsce. Lekarze zwykle diagnozują ją  u osób w wieku 20-24 lat u mężczyzn oraz 16-19 u kobiet,  jednak uprzedzają, że można  zachorować w każdym wieku. Bakteria rzeżączki przenosi się podczas stosunku bez użycia prezerwatywy, należy też pamiętać, że stosunek analny i oralny to również ryzyko zachorowania na rzeżączkę.

 

Objawy rzeżączki

Lekarze ostrzegają, że wielu pacjentów zarażonych rzeżączką nie doświadcza żadnych symptomów, przez co często nie wiedzą o infekcji. Dlatego właśnie zalecane jest wykonywanie regularnych okresowych badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, zwłaszcza dla osób aktywnych seksualnie, zmieniających partnerów.  Jeśli objawy rzeżączki pojawią się, będą to najczęściej

  • u mężczyzn: ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu, Zapalenie przedniego odcinka cewki moczowej (najczęściej) – okres wylęgania choroby 2–5 dni (możliwe 1–14 dni). Rzadko (10%): obrzęk najądrzy lub bolesne zapalenie żołędzi. W 10% przypadków przebieg bezobjawowy. Warto zapamiętać, że u  mężczyzn objawy rzeżączki pojawiają się zwykle w przeciągu od 5 do 30 dni po zarażeniu.
  • u kobiet: upławy, zaburzenie cyklu miesiączkowego, obfita menstruacja. Choroba najczęściej (>50%) przebiega bezobjawowo. Rzeżączkowe zapalenie szyjki macicy (najczęstsza postać rzeżączki u kobiet) – charakteryzuje się okresem wylęgania 7-14 dni. Mogą wystąpić: ropne upławy, pieczenie w pochwie, ból podbrzusza, bolesne oddawanie moczu (przy zajęciu cewki moczowej).

Leczenie rzeżączki

Należy koniecznie zapamiętać, ze nieleczona rzeżączka, nawet bezobjawowa bądź wywołująca delikatne symptomy, może prowadzić do trwałych, poważnych komplikacji zdrowotnych.

Zdiagnozowaną rzeżączkę  można  wyleczyć dzięki zastosowaniu połączenia odpowiednich antybiotyków, jednak pozostawienie choroby nieleczonej może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. U mężczyzn jest to zwykle zapalenie najądrzy, które prowadzi do ich uszkodzenia. U kobiet, bakteria zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. U obu płci, nieleczona rzeżączka może przedostać się do stawów lub krwi, co jest stanem zagrażającym życiu. Nieleczona rzeżączka zwiększa również podatność na inne choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Jak  zamówić leki na rzeżączkę przez internet

Zestaw leków na rzeżączkę dostępny wyłącznie na receptę. Serwis internetowy umożliwia bezpieczny zakup kuracji. Po odbyciu bezpłatnej  poufnej konsultacji online lekarz na podstawie historii przebytych chorób i stanu zdrowia pacjenta upewni się, czy kuracja może być bezpiecznie stosowana. Przy braku przeciwwskazań wystawi receptę. Recepta zostanie zrealizowana w ciągu 1-2 dni roboczych, zaś jeżeli lekarz z jakiś powodów nie wypisze recepty, pacjentka nie ponosi żadnych kosztów finansowych.

 

Category: choroby