Jakie leki na opryszczkę narządów płciowych

June 20, 2013 | By More

Za wystąpienie opryszki narządów płciowych zwykle odpowiada ten sam wirus, który wywołuje opryszczkę wargową. Mimo że nie wymaga skomplikowanego leczenia, bardzo często nawraca i może być groźna dla kobiet w ciąży.

Objawy towarzyszące zakażeniem to zwykle
– pęcherzyki na rumieniowatym podłożu, które pękają, powodując owrzodzenia na błonach śluzowych sromu, pochwy i części pochwowej szyjki macicy u kobiet oraz prąciu u mężczyzn

-świąd, pieczenie, bóle zmienionej okolicy
– czasem również  powiększone węzły chłonne okolicy pachwinowej, gorączka, trudności z oddawaniem moczu

Przyczyny

Zakażenie wirusami opryszczki zwykłej Herpes simplex I  i II. Objawy rozwijają się tylko u 2% zakażonych wirusem.

Przebieg infekcji 

Zmiany ustępują w ciągu kilku-kilkunastu dni; wirus może się uaktywnić w momencie osłabienia odporności. Po wniknięciu wirusa po raz pierwszy do skóry dochodzi do wystąpienia zespołu objawów zwanych zakażeniem pierwotnym. Pojawiają się zmiany skórne. Skóra jest zaczerwieniona, a na jej powierzchni występują wykwity. Przed wystąpieniem zmian skórnych często pojawiają się objawy zwiastujące takie jak ból, pieczenie, swędzenie skóry. U kobiet zmiany  zwykle dotyczą warg sromowych, ściany pochwy, szyjki macicy lub skóry okolicy odbytu czy pośladków, zaś u mężczyzn zmiany umiejscowione są na napletku, żołędzi, skórze prącia, pośladku lub okolicy okołoodbytniczej. W przypadku kontaktów analnych może dojść do zapalenia błony śluzowej odbytu, co objawia się w postaci śluzowej wydzieliny z odbytu, silną bolesnością tej okolicy oraz częstym parciem na stolec. Kontakty oralne z zakażonym partnerem mogą powodować opryszczkowe zapalenie gardła.

Zmianom miejscowym w zakażeniu HSV mogą towarzyszyć również takie objawy ogólne, jak gorączka, bóle stawów i głowy,  a także dreszcze, potliwość, powiększenie węzłów chłonnych okolicy pachwinowej. Po różnym czasie może dojść do nawrotu zmian. Wykwity pojawiają się najczęściej w tych samych miejscach, co w zakażeniu pierwotnym. Przebieg nie jest tak burzliwy, jak przy pierwszym wystąpieniu zmian. Czynnikami wywołującymi nawrót opryszczki są miesiączka, stres, promieniowanie UV, infekcje bakteryjne lub wirusowe, zmęczenie lub miejscowe urazy skóry.

Powikłania nieleczonej opryszczki

Opryszczka może przenosić się na inne miejsca skóry a także na oczy, co może nawet doprowadzić  do zmian bliznowatych spojówki i rogówki; w rzadkich przypadkach przy osłabieniu organizmu wirus może wywołać zapalenie mózgu; u mężczyzn: trudności z oddawaniem moczu i zaburzenia erekcji; u kobiet: w czasie porodu istnieje groźba zakażenia noworodka. Lekarze ostrzegają że zagrożenie niesie ze sobą opryszczka narządów płciowych u kobiet będących w ciąży lub planujących ciążę. Bardzo groźne jest zakażenie pierwotne, ponieważ w organizmie przyszłej matki nie ma jeszcze przeciwciał, które mają ochronne działanie dla płodu.

Opryszczka narządów płciowych może doprowadzić do  przedwczesnego porodu lub wpłynąć na nieprawidłowy rozwój płodu. W trakcie porodu, w następstwie kontaktu noworodka ze zmianami wywołanymi HSV może dojść do zakażenia okołoporodowego lub poporodowego. Zakażenie u noworodka może się objawiać nawet zajęciem rogówki oka, zapaleniem jamy ustnej, a także zapaleniem opon mózgowych.

Leczenie opryszczki narządów płciowych polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych.. Nie powodują one całkowitej eliminacji wirusa ale łagodzą objawy.

Stosowanie prezerwatywy nie zabezpiecza całkowicie przed zakażeniem HSV, ale znacznie redukuje ryzyko infekcji. Osoby z czynnymi zmianami powinny się powstrzymać od stosunków płciowych. Po ustąpieniu zmian wskazane jest każdorazowo stosowanie prezerwatywy w trakcie kontaktów seksualnych, także oralnych i analnych.

Leczenie opryszczki narządów płciowych bez recepty:

Przeciwwirusowe: acyclowirem, famcyklowirem lub walacyklowirem.

famvir w 121doc.placyklowir

valtrex w 121doc.pl

Category: choroby