Jakie leki na chlamydiozę

June 20, 2013 | By More

Chlamydioza jest to choroba przenoszona drogą płciową, którą wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis. To nie prawda, że chlamydią można się tylko zarazić od człowieka, również koty mogą zarażać. Schorzenie jest uleczalne, jednak nierozpoznane bywa  niebezpieczne – chlamydioza może doprowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u kobiet będących w ciąży, a także utrudnić zajście w ciążę, czy  nawet doprowadzić do niepłodności. Choroba ta uszkadza delikatne struktury narządu płciowego kobiety oraz prowadzi do wystąpienia bolesnej choroby zrostowej. Co gorsza, chlamydioza może przebiegać przez dłuższy okres czasu w utajeniu – nie dając żadnych objawów schorzenia.

Grupa ryzyka

Ofiarami chlamydiozy  padają osoby w każdym wieku. Największą jednak liczbę zachorowań w ostatnich latach  obserwuje się u ludzi w wieku 15-25 lat. Młode kobiety są bardziej narażone na chlamydiozę ze względu na fakt, że ich mechanizmy obronne, chroniące przed kolonizacją Chlamydia trachomatis na poziomie szyjki macicy, nie są jeszcze w pełni rozwinięte, tak więc choroba  to jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet, gdyż aż 75% zarażonych nie doświadcza żadnych objawów chlamydii. Niemal identycznie jest w przypadku mężczyzn, gdzie aż 50% nie zauważa żadnych symptomów tej choroby. Chlamydia jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową w Europie. Chlamydia jest bardzo niebezpieczna, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych jeśli nie jest odpowiednio leczona, a w szczególności bezpośrednio zagraża narządom płciowym. Aby zwalczyć tą przenoszoną drogą płciową chorobę należy zastosować odpowiednie antybiotyki.

Jak można się zarazić

Zakażeniom bakteryjnym sprzyja częsta zmiana partnerów seksualnych, ryzykowne zachowania seksualne oraz niestosowanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego. Należy zapamiętać że chlamydioza może przedostać się do organizmu nie tylko droga genitalną, ale także oralną i analną, dlatego nawet te formy stosunku seksualnego są niebezpieczne i najlepiej stosować podczas nich barierowe metody regulacji poczęć (prezerwatywę). Zakażenie bakterią stwierdza się w badaniu  pobierając wymaz z szyjki macicy lub z ujścia cewki moczowej. Terapię zwykle rozpoczyna się  natychmiast po rozpoznaniu choroby a zakażenie leczy się antybiotykami, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany skutek. Po skończeniu przyjmowania leków należy udać się do lekarza i poddać kontroli, nawet gdy objawy ustąpiły.
Należy pamiętać,że leczenie partnera seksualnego kobiet lub mężczyzn, u których rozpoznano chlamydiozę, jest obowiązkowe. Choroba jest oczywiście uleczalna, pamiętajmy jednak, że jej przebycie nie daje odporności, co oznacza, że można się nią zarazić ponownie.

Zapobieganie

Jeżeli jesteśmy właścicielami katów pamiętajmy że aby  zapobiec chorobie należy stosować u kotów coroczne szczepienia ochronne. Przede wszystkim jednak powinno się zadbać o higienę intymną oraz zabezpieczenie podczas współżycia seksualnego oraz unikać częstego zmieniania partnerów oraz uprawiania seksu z przypadkowymi osobami.

Lekami na chlamydię są:

Azytromycyna i Doksycyklina. Są dostępne bez recepty w naszej klinice online.

Category: Uncategorized